Home
Officers & Directors
News & Events
Annual Convention
Lamb Bonanza
MIWW & Lamb Lead
Membership
Cache Valley Virus
Scrapie Guide


SDSGA Officers and Directors are elected for 3 year terms at the state convention held in the  fall of every year.   Please feel free to contact any of the officers or directors with your questions about the SD sheep industry.                        

State Officers and Board of Directors - 2013

District 1
Dwayne Adams
605-375-3225
12737 Brown-Johnson Rd
Buffalo, SD 57720              
             
District 5
Estelle Cook
605-466-2170
HC 68  Box 7
Glad Valley, SD  57644          
District 9
Bill Fuller - Secretary
605-532-5152
17557-434 Ave.
Clark, SD  57225
lambs4u@itctel.com

District 2
Max Matthews - President
605-244-7158
12878 SD Hwy 75
Bison, SD 57620
mjmatthews@sdplains.com
District 6
Steve Clements
605-859-2803
21708 10 Mile Road
Philip, SD  57567
spranch@gwtc.net
District 10
Rufus DeZeeuw
605-542-7541
21315 US Hwy 14
Elkton, SD  57026
rpdezeeuw@svtv.com

District 3
Jack Orwick
605-866-4672
15221 High Divide Ln
Newell, SD  57760
District 7
Bruce Hoffman
605-472-0856
36231 US Hwy 212
Highmore, SD  57345
District 11
Jim VanDyke
605-770-1095
38919 SD Hwy 34
Wessington Springs, SD  57382
seedstock@venturecomm.net
District 4
Tammy Basel
605-985-5205
16079 Minnehaha Pl
Union Center, SD  57787
District 8
Tom Dosch
605-329-2478
Box 517
Frederick, SD  57441
Tdosch@nvc.net

District 12
Tom Manning
605-253-2844
30060-471st Ave
Beresford, SD  57004
mannfarm@valyousat.net
At-Large Director
Tim Flint
605-327-3578
45113 - 288th St
Viborg, SD  57070
At-Large Director
TW Schalesky - Treasurer
605-456-2957
16502-156th St.
Faith, SD  57626


Promotion Co-Chairs  
Lynn & Dianne Perry
605-546-2190
42367 200th St
Bancroft, SD  57353
lambacres@santel.net         
SDSU State Sheep Specialist           
Dr. Jeff Held
605-688-5433
SDSU Box 2170
Brookings, SD  57007
Jeffrey.Held@sdstate.edu  
SDSU Sheep Field Specialist
Dave Ollila
605-394-1722
1530 Samco Road
Rapid City, SD  57702
david.ollila@sdstate.edu 


Standing Committees

Wool:                Chair: Jack Orwick, Burton Anderson, Estelle Cook & TW Schalesky
Lamb:Chair: Bill Aeschilmann, Rufus DeZeeuw, Tammy Basel
Tom Manning
Promotion:Co-Chair: Lynn & Dianne Perry, Jody Fuller, Tom Manning, Tim Flint & Bruce Hoffman
Resolutions:Chair: Jim VanDyke, Rufus DeZeeuw & Tammy Basel
Awards:Co-Chair: Steve Clements & Rufus DeZeeuw
SDSU Lamb Bonanza:Co-Chair: Lynn & Dianne Perry, Jeff & Mary Held
Animal Damage Control:Chair: Steve Clements, Max Mathews, Dwayne Adams,
Jack Orwick, Jim VanDyke
Animal Health & Welfare:Chair: Bill Fuller, Larry Hollar, Burton Anderson
Education & Public Relations:Chair: Darrell Deneke, Jeff Held, Tom Manning, Jim VanDyke
Legislative:Chair: Tammy Basel, Darrell Deneke, Lynn Perry,
Jim VanDyke
Convention 2013:Co-chairs:  Mary Held, Patty DeZeeuw, Lynn & Dianne Perry